Analfabeci XXI wieku

“Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie umieją czytać i pisać, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo. ” – Alvin Toffler, “Szok przyszłości”

ednym z najważniejszych aspektów uszkolnienia jest sposób w jaki patrzymy na edukację . Tylko dlatego., że w pewnym momencie instytucje zawłaszczyły sobie te dziedzinę  ludzkiego życia  poprzez tzw,. “obowiązek szkolny”, ludzie zaczęli mierzyc wartość innych ludzi długością siedzenia w ławce szkolnej – im dużej tym lepiej, oraz ilością papierków , które nie muszą świadczyć ani o faktycznej wiedzy ani tym bardziej o mądrości  i umiejętnościach człowieka.

Jest dokladnie tak jak pisał Ivan Illich, w swojej słynnej książce “Odszkolnić społeczeństwo”:- “Edukacyjna godność mierzona jest średnią długością kształcenia szkolnego obywateli.”

Myślenie o edukacji jako o skończonym  produkcie który można zmierzyć i ocenić – jak już widać coraz wyraźniej –  jest katastrofalne w skutkach. Dzieci od początku nie uczą się dla siebie  tylko dla ocen, bo to oceny są najważniejszym narzędziem mierzenia szkolnego sukcesu.  I to one są brane pod uwagę na kolejnych etapach tzw. ksztalcenia.

Analfabetyzm XXI wieku  polega na niemożności przystosowania się do zmieniających sie uwarunkowań , do trwania w skostniałych strukturach , które służą dorosłym , a krzywdzą najbardziej zależnych – dzieci. Analfabetyzm to uparte trzymanie się  tego, co już dawno przestało działać. Analfabeci XXI wieku  nadal siedzą i czekają na instrukcje, na wyrocznię, na oceny od autorytetów, wpatrzeni jak w obrazek w tych, którzy posiadają dużo papierków. Intelektualna i emocjonalna zależność, o których pisał  Gatto, w szkołach kwitnie.

A zatem podstawowym krokiem w odszkolnieniu jest zmiana o 180 stopni podejścia do edukacji i spojrzenie na nią jako na coś, co kreujemy przez  c a ł en życie, w akcie  s a m o ksztalcenia  z wykorzystaniem unikalnych talentów, zainteresowań, preferencji, potrzeb, celów etc. Edukacja to coś ,co tworzymy, a co w efekcie buduje nas samych  i pomaga nam w tworzeniu lepszego życia dla siebie i dla innych

Jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia w procesie odszkolniania, możesz skorzystać z płatnych sesji indywidualnych ze mną –  wypełnij formularz na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *