Kiedy przekraczamy próg szkoły, odliczamy się ufać sobie

„Wymagamy od 18-latków podjęcia ważnych decyzji, dotyczących ich kariery i przyszłości finansowej, kiedy miesiąc temu musieli prosić o wyjście do toalety.” – Adam Kotsko


(…)  czyż to nie zabawne, a jednocześnie przerażające, że od młodych absolwentów szkół oczekuje się dojrzałych zachowań i decyzji, podczas gdy jeszcze miesiąc temu musieli podnosić rękę i prosić o pozwolenie na wyjście do toalety?

U progu dorosłości po kilkunastu latach w placówkach edukacyjnych, po zdaniu tzw. egzaminu dojrzałości, który nie jest niczym innym jak kolejnym testem sprawdzającym jak dokładnie młodzi ludzie są w stanie przystosować się do niesprzyjających im warunków, czyli de facto egzaminem z przyswojenia sobie ukrytego programu nauczania, po tym wszystkim wymaga się od nich, że będą samodzielni i niezależni. Oczekuje się, że zaczną w końcu żyć na własny rachunek i oni sami też tego się spodziewają.

Jednak nie jest to absolutnie możliwe, ponieważ sprawczość i decyzyjność została im odebrana już na samym początku tej drogi.

Kiedy przekraczamy próg szkoły, systematycznie i skutecznie utrwala się w nas przekonanie, że potrzebujemy kogoś ponad sobą – autorytetu, który odtąd będzie nam mówił co, kiedy, w jakiej kolejności, jak długo i z kim mamy robić, co myśleć i w jaki sposób się zachowywać. W ten sposób nie tylko uczymy się dzień po dniu zależności od innych – od ich opinii i zdania na nasz temat – ale przede wszystkim o d u c z a m y się ufać sobie, swojej intuicji, głosowi, który płynie z głębi naszego serca oraz temu, co mówi nasze ciało.

To uszkolnienie, o którym pisałam na początku tej ksiażki, jest jak zapisany program, według którego postępujemy przez kolejne lata swojego życia, nie zdając sobie nawet sprawy z faktu jaką tresurę przeszliśmy. Do czasu aż orientujemy się, że nie żyjemy właściwie swoim życiem, ale życiem jakie ktoś dla nas zaplanował – włąściwie od kołyski. (/…)
(fragm. rozdziału „Zniewalające konsekwencje ukrytego programu nauczania” z eBooka „Wolne Dzieciństwo. O wolności w edukacji i życiu bez szkoły,” – eBook możesz nabyć tutaj .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *